Bodypsychoterapie - jak jsme se vzájemně našly?

natálie roček berglowcová

Jsem ten typ psycholožky, co věděla od základní školy, co chce dělat.
Ať už k tomu vedla nějaká náhoda, přečtená knížka, poznámka kamaráda nebo všechno dohromady, slovo psychologie mě fascinovalo snad od osmé třídy a měla jsem jasno.
Myslím, že zrovna v tomhle oboru to je celkem častý jev, alespoň já potkávám takové kolegyně často.
Asi je to povolání, co si vybírá nás spíš než my je.

Ale po spoustě přečtených knih a většiny studia na vysoké jsem cítila stále větší a větší zklamání. Nějak to pořád nebylo ono. Spousta vědy, statistiky, kognitivních předmětů. O lidském mozku jsem toho věděla spoustu, o tom, jak dobře postavit a vyhodnotit výzkum taky.

moje cesta k bodypsychoterapii

Ale to, co si mě zavolalo už na základce, pořád nebylo naplněno. Jenomže jsem neměla páru, kde ot hledat a začala jsem ten pocit zpochybňovat jako nějakou zidealizovanou představu neexistujícího oboru a práce.

A pak střih.

Sedím na první hodině podivného předmětu sanoterapie. Je v rozvrhu natažený na celé dopoledne a podle délky ostatních vyučovaných předmětů mi připadá, že to musí být omyl.
Ale jsem zvědavá, zapsala jsem si ho podle anotace a sylabu: práce s tělem v psychoterapii. Jak jako s tělem? Psychoterapie je to jak sedí dva lidi v křesle naproti sobě (pohovku na ležení už většina psychoterapeutů nemá opravdu dlouho) a povídají.
S tělem? Co to asi bude?
Vede ho můj oblíbený docent, Lubomír Vašina.
Měli jsme ho na neurovědy, vzhlížím k němu, je vzdělaný za hranice mého chápání a o lidské i zvířecí nervové soustavě toho ví tolik, že ani jeho výklad nestíhám.
Je to vážený distingovaný pán, přednáší vždy v košili, i když má před sebou občas studenty v teplákách.
Ale teď vejde tentýž pan docent a… v teplákách je oblečený on sám!

A začíná mluvit o svém předmětu. Mluví a mluví, jiným tonem, než když přednáší neurovědy, s jiným zápalem a ohníčky v očích. A já vlastně už nevím o čem. Protože si pamatuju ten pocit.
Dnes už bych řekla, že mi tělo dalo signál, že jsem tam správně, tenkrát jsem tomu nerozuměla. Jenom jsem cítila teplo všude v těle, slzy dojetí v očích (které mi tenkrát připadaly extra trapné!), mravenčení v břiše.
Racionální mysl vypla, vnímala jsem slova a jejich obsah a měla jsem pocit, že se nějaké veliké díly skládačky ve mně uvnitř propojily. Že to je to, proč jsem od třinácti věděla, co chci studovat. Zní to pateticky, že? Rozhodně mi to tak tenkrát připadalo! Co to se mnou je?

Mluvil o propojení psychiky a těla, o psychosomatice, o tom, jak má naše myšlení vliv na tělesné projevy a prožitky, na fyzické zdraví… Něco, co jsem ve škole za těch 5 let slyšela poprvé. Poprvé takhle intenzívně. Nebo to možná i někdo říkal, ale já jsem to poprvé opravdu SLYŠELA.

A pak už to jelo tím správným směrem. Prošla jsem tím předmětem, který byl na tehdejší akademické poměry opravdu divný a bizarní! Neseděli jsme v lavicích, neměli projektor, ale byli na koberci, taky v teplákách jako pan docent. Dělali jsme různá divná cvičení, používali hlas, dech, relaxaci i meditace, dupali, křičeli a hodně mluvili o tom, co to s námi dělá.
Nevídané!

Začala jsem zkoumat, co to je a jak toho můžu mít v životě víc.
Odtud už vede celkem jasná cesta na workshopy v Českém institutu biosyntézy, na další rozšiřující vzdělání tímto směrem, na výcvik Somatického koučování, které tyto principy také propojuje. Dále pak do vzdělávací společnosti Odyssey, kde jsem našla stejnou krevní skupinu kolegů. Společně jsme tyto principy předávali dál klientům v korporátech a středních firmách. Studovali nadšeně spánek, jídlo i pohyb a vliv toho všeho na výkon v práci a zdravý balanc v životě.

A potom po letech čekání konečně na velký psychoterapeutický výcvik v Integrativní psychoterapii zaměřené na tělo.
Šest let studia všech velkých směrů pracujících s tělem v psychoterapii. Sen. Ale taky dřina.
Mezitím krásná práce na školeních, které jsem vedla a která také propojovala všechno, co víme o funogvání mozku a jeho potřebách a těla i psychiky. Klienti, kteří díky propojení s tělem dosahovali v koučování dlouhodobých cílů nad svá očekávání, lektorování bioenergetických cvičení…

Všude už mě propojení těla, duše a mysli provází jako nedílný celek mé práce.
Protože je to nedílný celek lidského života. Nežijeme hlava sama o sobě, tělo někde bokem a psychika na obláčku nad tím vším. Jsme jeden celek a čím dříve začneme respektovat a poslouchat potřeby všech těchto třech částí, tím lépe se nám v životě a na světě povede.

Budu moc ráda, pokud se na tuto krásnou cestu připojíte ke mně!


Poznejme se osobně

zajímá vás víc?

pusťte si mě k tělu

instagram

I na sociálních sítích.

@bodypsychoterapeutka

2023 | GDPR | Site credit